Co robimy?
Celem działania Stowarzyszenia jest wszechstronne działanie na rzecz osób przed, w trakcie i po leczeniu raka piersi, ich rodzin i bliskich
Nasze działania:
Działamy na rzecz szeroko rozumianej edukacji prozdrowotnej w ramach profilaktyki onkologicznej i promocji zdrowia.
1. Organizujemy działania z zakresu rehabilitacji:
- fizycznej – joga, choreoterapia, zajęcia na basenie, spacery NW, masaże, itp.,
- psychicznej – spotkania, wykłady, warsztaty i szkolenia z zakresu psychologii, psychoonkologii, psychoneuroimunologii, grupa wsparcia,
- społecznej – warsztaty wyjazdowe, spotkania integracyjne,…
- w sferze kulturalnej artystycznej turystyczno sportowej – warsztaty, spotkania, zajęcia, wyjazdy turystyczne, wyjścia na przedstawienia, seanse, wystawy, zawody, …
2. Organizujemy działania z zakresu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, cyfrowemu
3. Wspieramy rozwijanie zainteresowań – spotkania, wykłady, wyjazdy, warsztaty, itd….
4. Działające Kółka zainteresowań:
- kółko turystyczne
- kółko robótek ręcznych
- kółko fotograficzne
Działa Klub Miłośników teatru i sztuki: spotkania, dyskusje, wyjścia do teatrów, kin, muzeów, na koncerty, inne imprezy.
5. Organizujemy działania rehabilitacyjne w sferze kulturalno artystyczno turystyczno sportowej (warsztaty, spotkania, zajęcia, wycieczki, wyjścia,…)
6. Promujemy wolontariat
7. Tworzymy i realizujemy projekty dofinansowywane przez różne podmioty z zakresu naszych działań statutowych
8. Od 2013 roku prowadzimy Ośrodek Wsparcia i Integracji FENIKS
9. Uczestniczymy w festynach, piknikach, spotkaniach
10. Promujemy zdrowy tryb życia oraz wiedzę o odżywianiu i produktach żywnościowych (wykłady, spotkania, publikacje, warsztaty, itp.)
11. Promujemy wiedzę o profilaktyce chorób nowotworowych
12. Współpracujemy z różnymi organizacjami i instytucjami w zakresie działań na rzecz profilaktyki chorób nowotworowych
13. Prowadzimy grupę wsparcia dla osób z chorobą raka piersi i ich bliskich
14. Prowadzimy telefon zaufania
ZADANIA REALIZOWANE w latach 2010-2021
Z ZAKRESU OCHRONY I PROMOCJI ZDROWIA
Program „Pomóż, już wiesz jak” ze środków Zarządu Województwa Mazowieckiego reprezentowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Szkolenie na temat udzielania 1-szej pomocy przedmedycznej.
Profilaktyki chorób nowotworowych, polegających na zwiększeniu świadomości zdrowotnej mieszkańców poprzez rozpowszechnianie wiedzy o czynnikach ryzyka tych chorób, kształtowanie nawyku samokontroli oraz badań profilaktycznych
„ Zamknij drzwi przed rakiem”
Realizacja zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej polegającego na wspieraniu działań rehabilitacyjnych „Zachowajmy Sprawność ”.
Realizacja zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej polegającego na rehabilitacji medyczno – społecznej „Zachowajmy Sprawność-cd”
- Działania z ochrony i promocji zdrowia we współpracy z władzami Dzielnicy Targówek m.st. Warszawa oraz innych instytucji.
- Działania statutowe ze środków własnych Stowarzyszenia FENIKS
- Edukacja prozdrowotna prowadzona przez specjalistów w Ośrodku Wsparcia i Integracji FENIKS.
- Udział w spotkaniach, festynach i piknikach; działania prozdrowotne.
Działania statutowe ze środków własnych Stowarzyszenia FENIKS
ZADANIA REALIZOWANE w latach 2010-2021
NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
- Realizacja zadania „Niepełnosprawny w teatrze” ze środków Zarządu Województwa Mazowieckiego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
- Wydawanie kwartalnika ”FENIKS dla Ciebie” ze środków Zarządu Województwa Mazowieckiego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Kwartalnik adresowany do osób z niepełnosprawnościami, redagowany przez członkinie Stowarzyszenia FENIKS.
- Program: „ Zrób coś dla siebie- będzie Ci lepiej” współfinansowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.
- Realizacja zadania „Bezpieczny Ośrodek Wsparcia” we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy: prace modernizacyjne czyniące nasz Ośrodek bardziej bezpiecznym i przyjaznym. Ważne, gdyż wśród osób do których adresujemy działania, są osoby o ograniczeniach w poruszaniu się.
W czerwcu odbył się wyjazd do Krakowa 6 osób w ramach realizacji działania Warsztaty Simontona połączony z turystyką: odbyła się wycieczka objazdowa po Starym Krakowie, zwiedzanie lotniska Balice, wspólny spacer nordic walking na Kopiec Piłsudskiego. Ważnym elementem w tym działaniu były zajęcia artterapii.
Od 1 sierpnia do 30 listopada 2017 roku projekt „ Niepełnosprawni Innym ” współfinansowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych – aktywizujących zawodowo i społecznie te osoby”.
Małe dotacje w Biurze Edukacji z zakresu edukacji, nauki, oświaty i wychowania: działania edukacyjno – wychowawcze na rzecz mieszkańców Warszawy w roku 2019. „WAŻNA Uważność”
Realizacja zadań publicznych Województwa Mazowieckiego w obszarze „Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych”. Organizowanie regionalnych imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych i rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych wspierających ich aktywność w tych dziedzinach:
- Realizacja zadania „Bieszczady Wielu Kultur” / 2020 rok
- Realizacja zadania „Podlasie na weekend” / 2020 rok
- Realizacja zadania „Urocze Świętokrzyskie” / 2019 rok
- Realizacja zadania „Tajemnice Zamków Śląska” / 2017 rok
- Realizacja zadania „Urocze Lubuskie” / 2014 rok
- Realizacja zadania „Uroki ziemi białostockiej” / 2011 rok
ZADANIA REALIZOWANE w latach 2010-2021
NA RZECZ SENIORÓW
Realizacja zadania „Razem w Złotej Jesieni” współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ASOS I Edycja. Kontynuacja zadania „Senior + Aktywność = Super Życie”
Realizacja zadania „Bezpieczny Ośrodek Wsparcia” we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy: prace modernizacyjne czyniące nasz Ośrodek bardziej bezpiecznym i przyjaznym. Ważne, gdyż wśród osób do których adresujemy działania, są osoby o ograniczeniach w poruszaniu się.
Od 2011 roku do chwili obecnej organizujemy zajęcia jogi rehabilitacyjnej we współpracy z Urzędem Dzielnicy Warszawa-Targówek, który finansuje zatrudnienie instruktora jogi, a także ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Bródno” i Domem Kultury JUNONA oraz Domem Kultury Świt, które udostępniają salę do ćwiczeń.
Kub seniora:
cykliczne spotkania: kolacja dla przyjaciela, kółka zainteresowań, wspólne wyjścia do teatrów, zajęcia rekreacyjnej, warsztaty, czytelnia, biblioteka.