Rozwijanie zainteresowań

Rozwijanie zainteresowań, pasji, hobby to forma rehabilitacji psychicznej, fizycznej i społecznej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu i samowykluczeniu osób z chorobą nowotworową, wspieranie.
Rozwijanie zainteresowań tworzenia i działania kółek zainteresowań

 

Uczestnictwo w tej terapii dostarcza uczestnikom nowych, budujących doświadczeń, umożliwia ekspresję negatywnych emocji, a w dalszej konsekwencji może redukować część symptomów i dolegliwości wynikających z choroby nowotworowej i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.

Wiemy, znamy już pozytywne strony terapii przez sztukę.

W ostatnich miesiącach, miesiącach izolacji i ograniczeń, naszą „pasją”, pomocą w rehabilitacji psychicznej, stały się zajęcia artterapii. Wyrażanie emocji poprzez rysunek, muzykę, taniec, nawet wspólne narzekanie (tylko na początku zajęć) w odpowiedzi na pytanie instruktorki Kasi „z czym dzisiaj przychodzicie?”. To pytanie dawało okazję do zastanowienia się nad naszym codziennym życiem, czego oczekujemy, co możemy dla siebie nawzajem zrobić.

 

Nawet wspólny dywan/ kilim utkany z rysunków wyrażających nasze emocje, często negatywne, okazał się pięknym dziełem sztuki, a wspólna praca wyzwoliła uczucie zadowolenia, nawet radości. Zapominamy wtedy o ograniczeniach spowodowanych chorobą nowotworową, nie bolą kolana, nie męczy zła pogoda, a życie widzimy w kolorach: no nie w różowych, ale na pewno nie w szarych.

KÓŁKA ZAINTERESOWAŃ, HOBBY oraz inne formy aktywnego spędzania czasu.

Dla nas to interesujące i pochłaniające całą naszą uwagę zajęcia artystyczne, wspólne spotkania i realizacja naszych życiowych pasji, czyli NASZE.

_

Nie posiadamy artystycznych ani wcześniejszych doświadczeń w tej dziedzinie. Życie nasze w wielu przypadkach to rodzina, praca zawodowa, codzienny pośpiech. Teraz mamy czas i możliwość zająć się tym, o czym marzyłyśmy przez lata naszej aktywności rodzinno-zawodowej: rozwijać nasze hobby, czasami nawet można powiedzie „bziki” i realizować marzenia. Mamy zapewnione bardzo przyjazne, sprzyjające i bezpieczne warunki lokalowe w Ośrodku Wsparcia i Integracji, materiały do naszych prac dzięki Sponsorom, również własnej inwencji i funduszom.

 

Kółka zainteresowań działają w naszym Stowarzyszeniu od początku jego powstania. Jest to forma rehabilitacji społecznej, psychicznej, fizycznej dla osób z chorobą nowotworową. Spotkają się w nich osoby, które mają takie same zainteresowania. Można dołączyć do działającego kółka lub stworzyć nowe, jeśli znajdzie co najmniej jedną osobę o takich samych zainteresowaniach. Można przyjść, porozmawiać na interesujący dane osoby temat, wymienić informację, poszerzyć wiedzę, spotkać „bratnią duszę”.

 

Najliczniejsze i zarazem najstarsze z nich to Koło Robótek Ręcznych oraz Klub Miłośników Teatru i Sztuki.

Aktualnie działają w naszym Stowarzyszeniu następujące kółka zainteresowań:

KÓŁKO ROBÓTEK RĘCZNYCH

Na zdjęciach: Stroik świąteczny wykonany przez Amazonki w czasie wspólnych spotkań oraz ozdoby choinkowe, kartki świąteczne

KÓŁKO ROBÓTEK RĘCZNYCH

Robimy biżuterię, kartki świąteczne, stroiki dekoracyjne, ozdoby choinkowe, wycinanki.

Pięknie dekorujemy salę na spotkania, a prezenty świąteczne przygotowane przez koleżanki na spotkanie Wigilijne to istne cudeńka.

KÓŁKO ROBÓTEK RĘCZNYCH
KLUBU MIŁOŚNIKÓW TEATRU i SZTUKI

Teatr to magiczne miejsce gdzie zapominamy o naszych dolegliwościach, ograniczeniach. Bardzo lubimy te nasze wspólne spotkania teatralne. W teatrze jak w marzeniach, może się wszystko wydarzyć, tu dzieją się rzeczy niesamowite. Teatr bawi, uczy i … Tu jesteśmy młodzi i szczęśliwi.

KLUBU MIŁOŚNIKÓW TEATRU i SZTUKI

Bardzo aktywny. Dzięki jego działaniom w ciągu tych nastu lat obejrzeliśmy wiele spektakli teatralnych, filmów, wystaw w muzeach i galeriach, spotkań oraz przegadaliśmy wiele wieczorów.

 

Dzięki aktywności obecnej liderki tego kółka, Lucynki, jesienią 2021 roku odwiedziliśmy warszawskie teatry:

  • W listopadzie w czasie XII Dni Sztuki i Tańca obejrzeliśmy dyptyk baletowy „EXODUS / BIEGUNI-HARNASIE, Opera Narodowa, sala Moniuszki.
  • W październiku w Teatrze Polonia obejrzeliśmy zachwycający, poruszający, brawurowo zagrany monodram Anny Sroki-Hryń „CAFE LUNA”, na który składają się piosenki z filmów hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara.
  • Obejrzeliśmy też w Teatrze Dramatycznym spektakl teatralny „Kabaret” oparty na kanwie kultowego już filmu o tym samym tytule.
KÓŁKO KOMPUTEROWE

KÓŁKO KOMPUTEROWE

Działania: wymiana doświadczeń, współpraca przy redagowaniu i opracowaniu materiałów informacyjnych, dokumentacji działań, opracowanie prezentacji o działaniach Stowarzyszenia FENIKS, inne…

 

Na zdjęciu: Rok 2020: strona tytułowa dokumentacji działania „Bieszczady Wielu Kultur” zaprojektowana i wykonana przez uczestników kółka komputerowego.

KÓŁKO TURYSTYCZNE

Rok 2019 – zdjęcie mapki „sandomierskiego zagłębia winiarskiego” odwiedzonego podczas wyjazdu: „Urocze Świętokrzyskie”

Rok 2017 – seniorzy FENIKSa w parku pałacu w Wojanowie wyjazd: „Tajemnice Zamków Śląska”

KÓŁKO TURYSTYCZNE

Dzięki jego działalności uczestniczyliśmy w wielu spacerach po Warszawie, wyjazdach, wycieczkach. Poznajemy piękno, historię, kulturę, różnorodność naszego kraju, jego przeszłość i teraźniejszość.

 

Staramy się, aby podczas wyjazdów nie „dreptać w tłumie po utartych szlakach”, ale poznawać to co najciekawsze, co jest największym bogactwem każdego kraju – ludzi i ich historie, doświadczenia.

 

Zrealizowaliśmy niezapomniane i rozwijające nas pod każdym względem następujące wyjazdy turystyczne:

  •  „ Bieszczady Wielu Kultur ” / 2020 rok
  • „ Podlasie na weekend „ / 2020 rok
  • „Urocze Świętokrzyskie ” / 2019 rok
  • „Tajemnice Zamków Śląska ” / 2017 rok
  • „Urocze Lubuskie” / 2014 rok
  • „Uroki ziemi białostockiej” / 2011 rok

KÓŁKO FOTOGRAFICZNE

W czasie spotkań, wyjazdów turystycznych, zajęć, festynów, itp nasze koleżanki: Ula, Grażyna, Grażka, Sylwia, Zosia.. łapią za telefon / aparat fotograficzny i wykonują zdjęcia.

Zdjęcia wykonane przez naszych amatorów – fotografików. Stanowią część dokumentacji.

KÓŁKO MALARSKIE

Prace malarskie. Wystawa pt. „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” zorganizowana w ramach realizacji zadania we współpracy z MCPS w roku 2016.

Wystawa w Ośrodku Wsparcia I Integracji FENIKS

Zapraszamy

Spotkania w Ośrodku Wsparcia i Integracji FENIKS
ul. Wysockiego 20, w Warszawie

_