SAMOBADANIE PIERSI

W jaki sposób samodzielnie badać swoje piersi i kiedy należy umówić się na wizytę z lekarzem?

_
Samobadanie piersi

Wyczułaś guzek w okolicy piersi i obawiasz się, że może być oznaką poważnej choroby?

Co dalej?

Spokojnie!

Nie każdy guzek oznacza raka. Jednakże nie należy go bagatelizować i trzeba jak najszybciej wybrać się do specjalisty, który sam oceni, czy guzek należy wyciąć.

 

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty, który zajmie się profesjonalną diagnozą. W tym miejscu warto zaznaczyć, że samodzielne badanie piersi nie wystarczy i jako element profilaktyki, przynajmniej raz w roku dobrze jest wykonać badanie USG u swojego ginekologa.

Jak zostało już wcześniej wspomniane, nie każdy guzek oznacza raka.

Jeśli lekarz wykryje na USG coś niepokojącego, zleci wykonanie biopsji. Na jej podstawie można określić, czy guzek należy wyciąć, czy też można go pozostawić bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

 

Jeśli dowiedziałaś się, że chorujesz na nowotwór piersi, sięgnij po „Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi” opracowany przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie. Informacje opracowane przez specjalistów dadzą Ci wsparcie w trudnym okresie po diagnozie i pomogą w podjęciu decyzji w sprawie dalszego leczenia.

Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi

Dobrze też poszukać wsparcia w Stowarzyszeniach Amazonek, działających w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Poniżej Stowarzyszenia warszawskie wspierające osoby ze zdiagnozowanym nowotworem piersi oraz rodziny tych osób.

Wolontariuszki – ochotniczki oraz koleżanki ze Stowarzyszeń Amazonek udzielą emocjonalnego i praktycznego wsparcia, pomogą w znalezieniu motywacji powrotu do zdrowia, rehabilitacji psychofizycznej, integracji środowiskowej.

Serdecznie zapraszamy!